неділю, 13 жовтня 2013 р.

«Оживає дух козацький, оживає слава»


14 жовтня, на свято Покрови Пречистої Богородиці, в нашій державі відзначається День українського козацтва.
З давніх-давен Богородиця є покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. Запорожці, зокрема, мали на Січі церкву на честь Покрова Пресвятої Богородиці з іконою її Покрова. Окрім того, на свято Покрови в Україні відбувалася Велика рада, що обирала гетьмана, визначала, як козацтву жити далі. Тому символічно, що це свято встановлене Указом Президента № 966/99 від 07.08.1999 р. припадає саме на цю дату.
     Перша письмова згадка про українських козаків датується 1489-1492 роками, тобто, більш ніж 520 років тому на українській історичній арені з'явилось таке феноменальне явище, як козацтво. Протягом кількох століть воно відігравало провідну роль в житті українського народу і визначало сенсом свого існування прагнення свободи та незалежності для своєї Батьківщини.
11 жовтня 2013 р. до Дня українського козацтва у малому залі Тростянецького районного будинку культури, в рамках засідання клубу «Тростянчанка» відбулась зустріч з полковником районного товариства Українського Реєстрового Козацтва Миколою Васильовичем Прусом та полковником Капустянського осередку районного товариства Українського Реєстрового Козацтва Максименком Леонідом Степановичем.   Ведуча зустрічі Людмила Музафарівна Чернецька  перенесла слухачі в козацьку добу.
Микола Васильович розповів що: «Українське Реєстрове Козацтво створено в 2002 р. і є спадкоємцем і продовжувачем ідейних, духовних і моральних засад українських козаків, їх духовних, культурних, організаційних, військово-патріотичних і господарських традицій». А ще, Микола Васильович є членом літературно – мистецького об’єднання «Джерело», пише вірші. І в його доробку є багато творів на козацьку тематику, з якими він познайомив і присутніх.
 Гість з Капустян, Леонід Степанович, розповів про роботу свого осередку, поділився планами на майбутнє.
Коментований тематичний перегляд літератури «Хай живе козацька слава, хай живе козацький дух» зробила провідний бібліотекар по обслуговуванню юнацтва Анастасія Ліпніцька. Вона розповіла про Богдана-Зіновія Хмельницького як засновника Української гетьманської держави і безперечно одну з найяскравіших постатей в історії українського реєстрового козацтва. Йшлося також про гетьмана Івана Мазепу, який поклав своє життя на вівтар служіння Україні, який і досі залишається однією з найсуперечливіших постатей нашої історії.  Дмитро Байда-Вишневецький,  Іван Виговський, Петро Сагайдачний, Петро Дорошенко,  Пилип Орлик,  Кирило Розумовський,  Павло Скоропадський та інші козацькі ватажки — люди, які були не тільки талановитими військовими діячами, але й творцями козацького лицарського Ордену, взірцем самовідданості і мужності.

День українського козацтва – це данина всім козакам, які зробили величезний внесок у формування української народності та досягнення Україною своєї незалежності.




Немає коментарів:

Дописати коментар