понеділок, 20 квітня 2015 р.

Як відомо з минулого року Україна вшановує пам’ять полеглих у Другій світовій війні під європейським та традиційним українським символом — квіткою маку. Цьогоріч вперше 8 травня — день капітуляції нацистської Німеччини —  на офіційному рівні за європейською традицією став Днем пам’яті та примирення. Відповідний Указ Президент України підписав 24 березня 2015 р. Заходи із вшанування розпочалися в січні із річниці визволення концтабору Аушвіц і триватимуть до вересня — річниці завершення Другої світової війни. У квітні у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі "Мистецький Арсенал"  стартував проект "Маки Пам’яті". Що ж символізує квітка маку?

Довідка

Квітка маку в українській традиції
В українській міфології мак має дуже багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті. В останніх з перелічених значень квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби: «Ой, з могили видно всі долини, – сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке – як мак процвітає…». У відомій пісні «Ой, ти, Морозенку, славний козаче», мак згадується поруч зі смертю козака:
               «…Обступили Морозенка турецькії війська.
                     По тім боці запорожці покопали шанці;
                     Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці.
                     Ой, недаром ранесенько той мак розпускався,
                 – Ой, уже наш Морозенко у неволю попався…».
Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.
З народної творчості мак як символ повʼязаний із війною та військом перейшов у художню літературу.
В Івана Франка: «Гей, Січ іде, красен мак цвіте!
                              Кому прикре наше діло,
                               Нам воно святе».
Легенду про мак обробив Михайло Стельмах у творі «У долині мак цвіте»: «…Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло…».
Одна з героїнь присвяченого Другій світовій війні роману Олеся Гончара «Прапороносці» гине в долині червоних маків.

Мак як символ памʼяті у світі
Появу цього символу повʼязують з віршам двох людей: канадського військового лікаря Джона Маккрея та працівниці Християнської асоціації молодих жінок Мойни Майкл.
Перший під враженням боїв у Бельгії у 1915 р. написав твір «На полях Фландрії», що починався словами:
            «На полях Фландрії розквітли маки
              Між хрестами ряд за рядом».
Друга 1918 р. написала вірша «Ми збережемо віру», в якому обіцяла носити червоний мак в пам’ять про загиблих. Саме Мойні Майкл в листопаді того ж року причепила червоний шовковий мак на пальто. У 1920 р. Національний Американський легіон прийняв маки в якості офіційного символу, а у 1921 р. червоні маки стали емблемою Королівського Британського легіону. В Польщі червоні маки є символом перемоги 11-18 травня 1944 р. Другого корпусу генерала Андерса в боях за гору Монте-Кассіно в Італії. Приспів до популярної військової пісні того часу починається словами
            «Червоні маки на Монте-Кассіно
               Замість роси пили польську кров».

Мак як символ памʼяті в Україні
Червоний мак як символ пам’яті жертв війни вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розроблено за ініціативи Українського інституту національної памʼяті та Національної телекомпанії України; автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни та гасло. Минулорічним було «Ніколи знову».
Цього року за нагоди 70-тої річниці Перемоги над нацизмом заходи пройдуть під  новим гаслом: «Памʼятаємо. Перемагаємо». Ми памʼятаємо, якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна. Ми памʼятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями обʼєднані нації. Ми памʼятаємо, що той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця памʼять робить нас сильнішими. Вона — запорука неминучості нашої перемоги сьогодні.
Рекомендації щодо використання символу
Рекомендується виготовляти стилізовані червоні маки з паперу, пластику або тканини та розміщувати на одязі на лівій стороні грудей, якомога ближче до серця. Натомість не рекомендується прикрашати маками головні убори, взуття, сумки, ошийники тварин, мобільні телефони, автівки тощо.
Використання маків великого розміру або зображень на великих площинах: біг-бордах, сіті-лайтах, стелах, дошках, інших носіях, в якості оздоблень класів, залів чи публічного простору залишається на судження організаторів за умови збереження гідної пошани до цього символу.

Джерело: Time-UA.com — новини України і світу

Немає коментарів:

Дописати коментар